Офіційний сайт Оріхівської міської ради |

Перейти до скриньки довіри

Розділи

Правова допомога

Безоплатна правова допомога

Прийміть вітання

Новини

28 листопада - День пам’яті жертв Голодоморів Запали свічку пам’яті

Щорічно, у четверту суботу листопада в Україні День пам’яті жертв Голодоморів. У 2020 році цей день припадає на 28 листопада.
У ХХ столітті українці пережили три голодомори: 1921 – 1923, 1932 – 1933, 1946 – 1947 рр. Але наймасштабніший і найстрашніший був голодомор 1932 – 1933 років, який забрав від 7 до 10 мільйонів українців. Це був штучний голод, спрямований в основному проти українських селян, які не хотіли віддавати свою худобу та майно і йти у колгоспи. За свідченнями очевидців у 1932-1933 роках в Україні був непоганий врожай. Елеватори ледь вміщували привезене зерно, в портах не встигали вантажити зерно на кораблі, щоб відправити його за кордон. А в цей час люди пухли від голоду, вимирали не тільки родини, а й цілі села.
Впродовж десятиліть тема голодомору замовчувалася. Дослідження цієї трагедії, цього злочину розпочалося лише наприкінці 80-х років ХХ століття.
Голодомор 1932-1933 років визнано геноцидом українського народу, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом. Ми повинні пам’ятати про це, аби цей злочин ніколи не повторився.
У фондах Оріхівського краєзнавчого музею збереглися записи-спогади людей, які вижили у ті страшні роки і розповіли про події що відбувалися на Оріхівщині.
Розповідає Проценко Варвара Іванівна, жителька села Копані: «Я бачила як вмирала Чесняк Євдокія, 1920 р.н. – дівчина лежала пухла від голоду і все кричала, що хоче їсти, а до вечора, скрутившись у рівчаку вмерла. Суптеля Марія йшла в місто Оріхів і по дорозі вмер її син, його поховали в лісосмузі, а сама вона поїхала в місто Пологи і там померла». «Того страшного року в колгоспі «Сигнал» повністю вимерла сім’я Павла Білоуса, їх навіть нікому було закопати на кладовищі, прикидали попелом біля хати, а собаки знайшли трупи і тягали пустирями. Два парубки – Микола Коляда і Сергій Каленик з відчаю пішли шукати харчі у сусіднє село Буряківку, а там їх половили людожери і з’їли».
Дехто намагався втекти до міста, але й там часто люди помирали прямо посеред вулиці. Свідчить житель міста Оріхова Шинколя: «Уже наприкінці 1932 року у місті майже під кожним двором за день проходило поодинці по 15 – 20 селян – просили їсти. Цілими днями голодні селяни довбалися по смітниках, шукаючи недоїдків, яких не було, бо й міське населення жило на злиденному пайку по картках. Приблизно на початку березня 1933 року, прийшовши зранку на роботу, я побачив біля їдальні два трупи селян: чоловіка років 40 та хлопчика 10-12 років».
Свідчення Сніжко Варвари Іванівни, жительки міста Оріхів: «Приходили до хати люди із залізними штиками і довбали долівку, штрикали стіни, у глечику забрали всю квасольку, на подвір’ї штрикали землю, шукаючи хліб».
Говорячи про події голодомору на Оріхівщині не можна не згадати так звану «Оріхівську справу» - суд над керівниками Оріхівського району, які, щоб припинити голодну смерть, осмілилися чинити опір політиці Сталіна щодо непосильних планів хлібозаготівель.
На вшанування пам’яті жертв голодоморів в Оріхівському краєзнавчому музеї оформлена тематична виставка «Оріхівська трагедія. Сумні сторінки історії». На виставці представлені плакати, книги, журнали, газети, копії розсекречених архівних матеріалів, а також спогади наших земляків про жахливі події 1932-1933 років, як в Україні в цілому, так і на нашій території.
28 листопада о 16.00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання після чого відбудеться всеукраїнська акція «Запали свічку» в рамках якої усі охочі, у вікні своєї оселі запалять свічку на знак вшанування пам’яті мільйонів безневинних жертв голодомору, які помирали мученицькою смертю.

За інформацією відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини

 П'ятниця, 27 Листопада 2020 09:14 | Переглядів: 234 | Поділитися

Пошук

Актуально

Оголошення

Корисна інформація

Investment passport of Orikhivska Amalgameted territorial hromada /
Інвестиційний паспорт Оріхівської об'єднаної територіальної громади

Моніторинг стану забезпечення безбар’єрного доступу маломобільних груп населення (МГН) до будівель і приміщень закладів або установ загального користування у Оріхівській міській об’єднаній територіальній громаді

Назви вулиць та провулків м. Оріхів

Положення помічника-консультанта депутата Оріхівської міської ради

Перелік землевпорядних організацій в м. Оріхів

"Гаряча" телефонна лінія та електронна поштова скринька з питань запобігання корупції Оріхівськаої районної державної адміністрації

 

 

Інвестиційний паспорт Оріхівської об'єднаної територіальної громади

Розклад руху автобуса

Основні підприємства, розташовані на території Оріхівської міської об’єднаної територіальної громади

До уваги учасників бойових дій!

Вирішення питання поводження з тарою пакувальною

Як отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

Щодо введення в дію ЗУ Про житлово-комунальні послуги

Правила благоустрою міста Оріхова

Корисні посилання